28
Čvc

Výsledky interních auditů certifikace lesů PEFC v roce 2023

Roční plán interních auditů prováděných Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL) v roce 2023 obsahoval celkem 61 lesních majetků v příslušném poměru podle druhů vlastnictví. Celkem bylo vystaveno 16 neshod se známkou 1, což představuje meziroční pokles o více než 50 %.

Z uvedených přehledů lze konstatovat, že celkově došlo k poklesu neshod, což může být i výsledkem prováděné poradenské činnosti v rámci auditů. Vystavené neshody se týkají převážně tzv. měkkých kritérií (biologická ochrana lesa 6, chybějící evidence různého druhu 5). Podpora opatření biologické ochrany lesa formou vyvěšování ptačích budek nebo podpora rekreační funkce, byť se jedná o opatření nad rámec legislativy, však mají v dobrovolné certifikaci lesů jistě svůj význam. Pozitivní z hlediska konkurence certifikačních systémů je zvýšená propagace lesnictví a systému PEFC, rezervy jsou stále v používání loga PEFC na firemních dokumentech či webových stránkách, již k němu však nedocházelo neoprávněně.

 Tab. Výčet hlavních neshod za poslední tři roky.

Nesoulad v kritériuDruh neshodyPočet neshod 2021Počet neshod 2022Počet neshod 2023
2.1.2aNedostatečně vedená evidence přípravků na ochranu rostlin300
2.1.2bVlastník aktivně nepodporuje biologickou ochranu lesa556
2.1.2cAbsence smlouvy o likvidaci použitých obalů po chemických látkách011
2.1.2dAbsence platného osvědčení dle zákona o rostlinolékařské péči pro aplikaci přípravků na ochranu rostlin022
2.3.2bAbsence záznamů o používání biologicky odbouratelných olejů a biologicky odbouratelných hydraulických kapalin001
2.4.2cPřes prokazatelně provedená opatření ochrany lesa došlo k významnému poškození lesních porostů683
2.5.2aNedostatečný rozsah provedených výchovných zásahů v porostech do 40 let (nedodržení závazného ustanovení)161
6.1.2bPoužívání loga PEFC bez smlouvy o licenčním užívání ochranné známky a loga PEFC060
6.5.2fChybějící záznamy o předání a převzetí pracoviště kontraktantem101
6.6.2bVlastník aktivně nepodporuje rekreační funkci lesa331

Dále bylo vystaveno celkem 134 příležitostí ke zlepšení (PKZ), meziročně se jedná o cca 20 % pokles.

Tab.: Příležitosti ke zlepšení (PKZ)

Druh PKZPočet PKZ 2021Počet PKZ 2022Počet PKZ 2023
Zaměřit se na výchovu v porostech do 40 let (splnění závazného ustanovení minimálního plošného rozsahu, resp. zákonné povinnosti výchovy lesa dle § 31 odst. 1 lesního zákona)333324
Vybudovat chybějící kontrolní a srovnávací plochy181912
Používat logo PEFC (uzavřít smlouvu o licenčním užívání ochranné známky a loga PEFC)01314
Zavést či zkvalitnit evidenci přirozené obnovy22107
Zintenzivnit podporu biologické funkce lesa1386
Zlepšit zabezpečení dodržování certifikačních kritérií jednotlivými kontraktory (upravit smlouvy)485
Snížit stavy spárkaté zvěře1088
Zlepšit vedení LHE včetně její digitalizace (použití vhodného software)1087
Zlepšit vedení záznamů z vlastních interních auditů974
Zaměřit se na uznání zdrojů reprodukčního materiálu (existence kvalitních porostů) a případnou účast v národním programu ochrany genových zdrojů368
Zlepšit propagaci lesnictví a významu certifikace lesů PEFC1240
Zkvalitnit záznamy o předání a převzetí pracoviště kontraktantem003

V absolutních číslech (neshody a PKZ dohromady) výrazně převažují nedostatky při provádění výchovy lesa v porostech do 40 let věku, což je vzhledem k nemožnosti jejich provádění v předchozích letech pochopitelné. V některých případech však zřejmě mohlo být plnění kritéria posouzeno i s jiným výsledkem. Postup hodnocení byl proto předmětem letošního školení auditorů ÚHÚL. V oblastech s pokračující (doznívající) kůrovcovou kalamitou je při neplnění výchovy lesa i nadále na místě odpovídající tolerance ze strany auditorů. Zejména v případech, kdy je již kůrovcová kalamita na ústupu a větší část kalamitních holin se podařilo obnovit, lze určité plnění výchovy ze strany účastníků certifikace oprávněně očekávat. Totéž platí o kvalitě prováděných výchovných zásahů, která by měla dosahovat alespoň standardní úrovně. Specifická situace může nastat u přírodě bližších způsobů hospodaření, kdy je výchova prováděna odchylně od převažující lesnické praxe (strukturální probírky apod.). Pokud tyto zásahy vycházejí z hospodářského záměru účastníka certifikace (lesního hospodářského plánu) lze je samozřejmě akceptovat.

Ze zásadních lesnických činností je pozitivem absence nedostatečné aktivity při obnově kalamitních holin, tj. průběžně dochází k navýšení podílu přirozené obnovy lesa, většímu využití oplocenek nebo zvyšování podílu listnatých dřevin při obnově lesa. Zlepšování v těchto činnostech lze přičíst nejen finančním příspěvkům, byť vypláceným opožděně, ale také pokračujícímu prodloužení lhůt zalesnění a zajištění Ministerstvem zemědělství či provozní aplikaci vyhlášky č. 456/2021 Sb., která významně rozšířila stávající přístupy k obnově lesa. Nedostatky v oblasti používání přípravků na ochranu rostlin oproti tomu vykazují setrvalý trend. S výjimkou zadávání prací v lese se potvrdilo zlepšování v oblasti administrativních činností (vedení LHE, evidence přípravků, interní audity účastníků certifikace).

Zásadní novinkou auditů v roce 2024 je snížení počtu auditovaných subjektů na cca ½ stávajícího počtu, konkrétně na 31 lesních majetků (lesních hospodářských celků). V obsahu a způsobu provádění auditů certifikace lesů PEFC v roce 2024 nakonec nedojde k zásadním změnám, protože pro kompletní použití nově schváleného standardu platí roční přechodné období. Pokud se k 1. 1. 2025 podaří schválit aktuálně projednávanou novelu lesního zákona, lze v roce 2025 očekávat rovněž dílčí změny ve způsobu hodnocení kritérií a indikátorů trvale udržitelného hospodaření.  

Ing. Tomáš Dohnanský

Odborný poradce SVOL a předseda odborné komise SVSLM

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...