Trvalá udržitelnost – mantra současnosti
Pro lesníky je pojem trvalé udržitelnosti samozřejmým principem jejich práce a každodenního úsilí. Do širšího povědomí veřejnosti a zejména do přístupu zdánlivě vzdálených oborů výroby a činností se setkáváme až v posledních letech. Pro některé firmy je to především dobré PR a reference směrem k zákazníkům, stále více společností však přistupuje k této otázce skutečně zodpovědně a mění své interní postupy výroby i osvětu. Trvalá udržitelnost v módním průmyslu i ve stavebnictví – představujeme příklady dobré praxe našich kolegů z Anglie a Francie a naše společné sázení s dobrovolníky z Asociace společenské odpovědnosti.
- Venkovní exkurze týmu PEFC představila odborníkům na textilie zásady trvale udržitelného lesního hospodářství
Rádi představujeme další inspirativní příklad aktivní komunikace kolegů z londýnské pobočky PEFC, tentokrát zaměřený na oblast udržitelné módy a s tím související využití přírodních materiálů. Na exkurzi do certifikovaného lesa Swinley Forest nedaleko Londýna si pozvali zástupce vybraných módních značek a jejich prodejce. V rámci komentované procházky jim kolegové vysvětlovali hlavní zásady a principy udržitelného lesního hospodářství v praxi a představili jeho pozitivní dopady na biologickou rozmanitost, zmírňování změny klimatu a regeneraci lesů.
Umělá celulóza (MMCF) jsou regenerovaná vlákna vyrobená z dřevěné buničiny neboli celulózy. Viskóza, lyocell a modal jsou hlavní materiály uměle vyrobené z celulózy. Protože jsou MMCF rostlinného původu, jsou obnovitelné a tak mají potenciál být materiálem šetrným ke klimatu. Za předpokladu, že je dřevo získáváno udržitelným způsobem a dále s podmínkou, že je s používanými chemikáliemi správně nakládáno. MMCF tedy mohou hrát klíčovou roli v transformaci módního sektoru směrem k větší udržitelnosti. Všechno to však začíná zodpovědným výběrem materiálu.
Účastníci exkurze se mohli přesvědčit, jak je biologická rozmanitost udržována v lesích certifikovaných podle PEFC a jaké postupy se používají k jejímu posílení. Nad rámec této exkurze byl uspořádán workshop, na kterém se diskutovalo o možných řešeních týkajících se sledovatelnosti původu MMCF.
Strategie odpovědného získávání zdrojů jsou zásadní pro řešení environmentálních a sociálních rizik a výrobci módních značek stále častěji začleňují certifikaci PEFC do svých strategií udržitelnosti pro získávání materiálů na bázi dřeva.
- Katedrála Notre-Dame získává certifikaci projektu PEFC, potvrzující udržitelnost projektu a použitých materiálů
Veřejný orgán, dohlížející na obnovu katedrály Notre-Dame, získal certifikaci PEFC, potvrzující původ dřeva z lesů, obhospodařovaných trvale udržitelným způsobem dle standardů PEFC a odpovědné řízení pro tuto historickou rekonstrukci.
Požár z dubna 2019 zničil několik dřevěných konstrukcí katedrály, včetně dubové konstrukce věže, hlavní lodi, transeptu a chóru. Bylo rozhodnuto, že tyto ikonické prvky pařížského historického dědictví by měly být obnoveny do původního stavu s použitím dřeva s certifikací PEFC.
V týmu uměleckých tesařů se specializací na obnovu památkových objektů je i český tesař Ondřej Protiva. Rozhovor s ním uvedeme v naší rubrice v některém z příštích čísel Lesnické práce.
- Součástí e-shopu Nakup na Dobro je i projekt na podporu českých lesů
PEFC ČR je jedním ze členů Asociace společenské odpovědnosti ( ASR) a podílí se na jejich činnosti i v rámci e-shopu Nakup na Dobro. Celý princip spolupráce je založený na tom, že zákazník e-shopu, který při nákupu ušetří za dopravu, bude moci „dobro“ vrátit tím, že přispěje zvolenou finanční částkou na nákup sazenic lesních dřevin. Zákazník je ujištěn, že koupí sazenice na e-shopu nejen přispěje k obnově našich lesů, ale navíc sníží uhlíkovou stopu svých nákupů.
Letos v dubnu proběhla již druhá společná výsadba na vybraném lesním majetku na Vysočině. Organizačně akci opět podpořil tým PEFC a výsadby se zúčastnili také dobrovolníci z ASR. „Za tři roky se krok po kroku, sazenička po sazeničce, sbíral v košíku Nakup na Dobro nový les. Zákazníci nakoupili 13 000 sazenic a my, abychom je nenechali jen tak na papíře a přiložili ruku k dílu, jsme vyrazili jednoho dubnového rána směr Vysočina. Těší nás spolupráce s partnerskou organizací PEFC, kteří nám pomohli část sazenic společně vysadit a současně jsme se dozvěděli zajímavě informace o práci lesníků a stavu našich lesů“ uvedla Julie Borovcová, provozní ředitelka ASR. „My jsme jich vlastnoručně zasadili skoro 5000, zbývající část finančních prostředků na nákup sazenic bude darován vybranému certifikovanému lesnímu majetku, který byl postižen kůrovcovou kalamitou.“
S využitím podkladů PEFC Int. zpracovala A. Skřivánková