Představujeme projekt Milion stromů pro Slovensko
Veřejné sázení stromů je jedním z osvědčených a účinných způsobů, jak blíže představit náš obor a nabídnout zájemcům z řad veřejnosti možnost aktivního zapojení do obnovy lesů. Na stránkách Lesnické práce se pravidelně představují projekty, jejichž společným jmenovatelem jsou veřejnost, dobrovolnost a výsadba lesa. Jedním z ambiciózních projektů, do kterého je zapojeno i sdružení PEFC Slovensko, vám rádi představíme blíže.
V Bílých Karpatech na loveckém zámečku Antonstál byl 24. dubna 2021 slavnostně zahájen projekt výsadby dřevin pro širokou veřejnost s názvem „Milion stromů pro Slovensko“. Projekt je organizován pod záštitou občanského sdružení Moje Slovensko ve spolupráci s odbornými partnery – státním podnikem Lesy SR a sdružením PEFC Slovensko.
Hlavní myšlenkou projektu je podpora biodiverzity, obnova lesů a zvyšování jejich ekologické stability za pomoci široké veřejnosti. Ambicí organizátorů projektu je koordinovat jarní a podzimní výsadby s veřejností minimálně do vysazení miliontého stromu. „Přinášíme společnými silami plnohodnotný a systematický víceletý program výsadby nových stromů na Slovensku, ke kterému se mohou připojit dobrovolníci, kterým není příroda lhostejná,“ uvedl jeden z koordinátorů projektu Matúš Pivovar.
Význam lesů v boji s klimatickou změnou je nezpochybnitelný. „Lesy vážou oxid uhličitý, ve dřevě se ukládá uhlík a dřevo jako surovina nahrazuje materiály vyrobené na bázi fosilních zdrojů,“ zdůrazňuje předseda PEFC Slovensko František Štulajter a dodává: „Zelené lesy jsou pro trvale udržitelný svět důležitým faktorem pro řešení klimatických změn. Budeme rádi, pokud i prostřednictvím tohoto projektu přesvědčíme veřejnost, že lesnictví není jen ‚průmysl‘ na výrobu dřeva, ale především ‚průmysl‘ na zachování a zlepšování stavu lesů, které poskytují řadu dalších služeb a užitků pro společnost.“
Za symbol tohoto projektu a strom naděje byla vybrána borovice limba. Jak uvádí partneři projektu, borovice limba je strom, který roste i v těch nejnáročnějších podmínkách, přežije i nejtužší mrazy a největší nápory větru. K růstu potřebuje světlo a dokáže růst v nehostinných podmínkách na horní hranici lesa. Dožívá se více než 400 roků. „Je tak trochu jako my, Slováci. Dokážeme přežít, i když je nám těžko, proto jsme ji společně nazvali stromem naděje,“ uvedl při zahájení projektu generální ředitel státního podniku Lesy SR Tomáš Čuka.
Výsadba sazenic lesních dřevin bude probíhat na lesních pozemcích spravovaných státním podnikem Lesy SR, které jsou ve 100% výměře certifikovány podle systému PEFC. Pro snazší koordinaci zájemců byl vytvořen přehledný rezervační systém na webu www.mojles.sk.
Z podkladů PEFC SK a TZ Lesů SK zpracovala Andrea Pondělíčková