06
Bře

Pomůže certifikace PEFC vlastníkům lesů při aplikaci EUDR?

Jedním z nových evropských legislativních předpisů, jejichž praktická aplikace přináší řadu otázek, a tím pádem vzbuzuje obavy u vlastníků lesů, ale i obchodníků se dřívím
a dřevozpracovatelů, je nařízení EU 2023/1115 o odlesňování (dále EUDR). Toto nařízení ruší stávající nařízení o dřevu 995/2010 známé pod zkratkou EUTR a mimo další zemědělské komodity a produkty se vztahuje na obchodování s domácí produkcí dřeva a dřevěných výrobků v rámci EU, jejich dovoz do EU a nově také jejich vývoz z EU.

Dotčenými hospodářskými subjekty v případě dřeva budou vedle vlastníků lesů nově také obchodníci s výjimkou malých a středních podniků. V porovnání s předchozím EUTR dochází k těmto zásadním změnám:

  • nesmí dojít k odlesňování ve prospěch zemědělské půdy, což v ČR vzhledem k platné legislativě prakticky nepřichází v úvahu,
  • nesmí docházet k degradací lesů přeměnou původních a přirozeně se obnovujících lesů na lesní plantáže a jiné zalesněné plochy a přeměnou původních lesů na vysazené lesy (v ČR opět prakticky nepřichází v úvahu),
  • nesmí být porušovány právní předpisy ČR (vedle ustanovení lesního zákona a zákona o ochraně přírody a krajiny posuzovaných v rámci EUTR půjde nově zejména o daňové, protikorupční, obchodní a celní předpisy a předpisy pracovní práva),
  • před uvedením na trh musí být dřevo a dřevěné výrobky opatřeny prohlášením o náležité péči, které bude hospodářský subjekt vyhotovovat prostřednictvím elektronického rozhraní Evropské komise přístupného pro registrované uživatele.

S určitou mírou zjednodušení lze říci, že dosavadní prokazování „legálnosti“ těžby podle EUTR se mění na prokazování její „udržitelnosti“ podle EUDR.

Z praktického úhlu pohledu budou vlastníci lesa muset vést obsahově širší systém náležité péče než podle EUTR, prostřednictvím rozhraní Evropské komise předávat prohlášení v rámci příslušného dodavatelského řetězce a také interně vyhodnocovat rizika k prokázání žádného nebo zanedbatelného rizika porušení nařízení (tato rizika musí pravidelně zjišťovat a případně přijímat opatření k jejich zmírnění). Součástí systému náležité péče vlastníků lesů bude tzv. geolokalizace všech pozemků, která bude rovněž součástí elektronického rozhraní EK.

V současné době probíhá pod vedením Ministerstva zemědělství příprava návrhu zákona implementujícího uvedené evropské nařízení do českého prostředí. Podle plánu legislativních prací by se vláda měla návrhem zabývat v dubnu letošního roku. Hlavním příslušným orgánem k provádění nařízení bude Ústav pro hospodářskou úpravu lesů, který bude mít hlavní zodpovědnost za zajištění povinností ČR. Ve vlastní praktické aplikaci nařízení však stále zůstává mnoho neznámých.

Velká část vlastníků lesů v Evropské unii je certifikována systémem TUH, který má vysoké požadavky na udržitelnost hospodaření v lese v oblasti environmentální i sociální. Dobrovolná certifikace sice nepřináší přímý soulad s EUDR, ale vyžaduje, aby společnosti prošly procesem náležité péče, a to by mohlo firmám pomoci usnadnit dodržování EUDR. Na základě podnětu SVOL a dalších členských organizací se Konfederace evropských vlastníků lesů CEPF obrátila s žádostí o spolupráci na Radu PEFC v Ženevě, aby certifikovaným vlastníkům lesů adaptaci na EUDR usnadnila. Podle Rady PEFC jsou standardy PEFC sice dobře postavené tak, aby splňovaly mnoho klíčových prvků EUDR, nicméně v současné době certifikační systém nemůže sloužit k tomu, aby se podniky zcela vyvázaly ze svých povinností náležité péče. Definice EUDR je odlišná od definice PEFC. PEFC proto bude intenzivně pracovat na přiblížení standardů k požadavkům EUDR. Na společných jednáních CEPF a PEFC bylo domluveno, že členové PEFC společně s externími odborníky budou vyvíjet vhodné praktické řešení PEFC EUDR pro trh. V rámci tohoto procesu se předpokládají tři vzájemně propojené proudy, z nichž každý se zaměří na jedno klíčové téma v rámci EUDR. Pracovní skupina pro udržitelné hospodaření s lesy se bude zabývat řešeními z pohledu lesa a vlastníka lesa, pracovní skupina pro spotřebitelský řetězec vyvine systém due diligence sladěný s EUDR. Skupina Data Task Force bude činnost koordinovat s oběma pracovními skupinami a bude zkoumat geolokační údaje, načasování těžby a další související údaje. Plán PEFC k harmonizaci s EUDR by měl být završen v létě 2024. V průběhu února a března by měly proběhnout veřejné konzultace standardů souvisejících s EUDR, pilotní testování standardů se plánuje na přelomu března a dubna. Ke schválení by standardy měly být připravené nejpozději v červnu 2024.

Zpracovali Marie Růžková a Tomáš Dohnanský

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...