10
Led

Dřevo, dřevo, dřevo…, navíc vždy s dobrým původem

S novým rokem si dáváme různá předsevzetí, máme smělé plány a více chuti k uskutečnění nelehkých vizí a snů. Úprava legislativy a technických norem umožňující širší využití dřeva ve stavebnictví, zejména ve veřejných zakázkách, je téma, které sice nechybí v žádné resortní koncepci a lesnické politice, doposud však bez jasného výsledku a přímého dopadu do praxe. Nechceme přece další dřevařské pavilony, jež mají dřevo pouze v názvu, chceme ve větší míře využívat surovinu, které máme dostatek, se zapojením technologií, jež naše firmy umí a nabízejí. Věřme, že se již v letošním roce podaří udělat viditelné kroky k tomuto cíli. Pro inspiraci uvádíme příklady realizací dvou projektů, v nichž hraje dřevo hlavní roli, navíc dřevo s certifikátem PEFC.

Větrná turbína Modvion: udržitelná větrná energie nově s využitím dřeva s certifikátem PEFC

Větrná energie a dřevo s certifikací PEFC vytvářejí nový směr ve výrobě energie a udržitelné výstavby – příkladem je 105metrová věž větrné turbíny z LVL (angl. „laminated veneer lumber“) od finské společnosti vyrábějící dřevěné produkty Metsä Wood. LVL je materiál složený z dýh převážně jehličnatých dřevin, které se vzájemně lepí v rovnoběžném směru. Skladba z dýh orientovaných pouze v podélném směru vykazuje mimořádně vysokou pevnost a minimální tvarové změny.

Švédská společnost Modvion zabývající se technologií dřeva v současné době instaluje první věž s dřevěnou větrnou turbínou, která bude nejvyšší svého druhu s využitím LVL. Modvion vyvíjí inovativní řešení pro věže větrných turbín a nahrazuje materiály s vysokými emisemi uhlíku, jako je ocel a beton, březovou a smrkovou překližkou s certifikací PEFC.

Věž bude první komerční instalací společnosti a staví se pro energetickou firmu Varberg Energi v obci Skara ve Švédsku. Vedle technických výhod přináší LVL také snížení emisí uhlíku. Podle analýzy životního cyklu, provedené švédským výzkumným institutem RISE, dřevěná věž větrné turbíny radikálně snižuje emise ve srovnání s ocelovou věží stejné výšky a zatížení. Zatímco věž je komponenta, která obvykle emituje nejvíce uhlíku, dřevěná věž Modvion je uhlíkově negativní a ukládá ve dřevě více CO2, než je emitováno během výroby.

„Metsä Wood je důležitým partnerem na naší cestě stát se předním dodavatelem nové generace udržitelných věží větrných turbín, což z nás také učiní potenciálně jednoho z největších odběratelů LVL,“ uvedl Pär Hallgren, vedoucí nákupu společnosti Modvion. Objemy dřeva potřebné pro věž Modvion se pohybují mezi 300–1 200 m³ v závislosti na výšce a zatížení. To znamená skladovací kapacitu uhlíku LVL mezi 240–950 tunami CO2 dle typu věže.

Na věži bude namontována dvoumegawattová turbína, zhotovená předním dánským výrobcem větrných turbín Vestas. Celková výška větrné turbíny včetně lopatek bude 150 metrů.

„Dřevo umožňuje stavět vyšší věže za nižší náklady, díky čemuž je větrná energie efektivnější, protože vítr je ve výškách silnější a stabilnější. Získáte tak více elektřiny z každého povolení ke stavbě větrných turbín,“ řekl Otto Lundman, generální ředitel společnosti Modvion.

Největší belgický projekt z CLT panelů s certifikací PEFC

Nový kampus Sint-Jozef v belgickém Ekerenu byl postaven za pouhý rok s použitím CLT panelů (z angl. „cross-laminated timber“) neboli křížově vrstveného dřeva s certifikací PEFC. Na samotnou výstavbu bylo použito 6 000 m² dřeva, ve kterém je uloženo 4 400 tun CO2.

Projekt musel splňovat základní podmínku – udržitelnost. To vedlo k výběru dřeva s certifikací PEFC a udržitelných stavebních technik.

„Dřevo jako stavební materiál je budoucnost. Ale abyste věděli, zda se hodí k ekologickému přístupu, musíte vzít v úvahu jeho původ. Díky certifikaci PEFC víme, že dřevo, které používáme, pochází z udržitelně obhospodařovaných lesů. Jsme článkem v řetězci, který spojuje les se spotřebitelem,“ vysvětlil Karel Verzelen, generální ředitel CLT-S, zodpovědný za inženýring, design, dodávku a montáž dřevěné konstrukce.

Na trámy a sloupy bylo použito laminované dřevo, podlahy a stěny byly konstruovány pomocí CLT panelů s certifikací PEFC. Celkem 95 % budovy je vyrobeno ze dřeva. Pouze výtahové šachty jsou z betonu a technické místnosti ze zdiva.

„CLT jsme zvolili kvůli rychlosti provedení této stavební techniky. Vše je prefabrikované, což znamená, že to lze rychle smontovat na místě,“ doplnil Karel Verzelen.

Kromě odolnosti dřeva a rychlé doby výstavby má volba tohoto materiálu ještě jeden důležitý aspekt – je uklidňující. Vytváří správnou atmosféru a blahodárně působí na chování dětí.

„Pro klienta bylo zásadní pracovat se dřevem v kampusu, kde jsou převážně děti vyžadující naši soustavnou péči. Jeho hřejivý charakter má obrovské výhody. Proto jsme se rozhodli pro pohledové dřevo zevnitř i zvenku. CLT je tedy architektonický prvek sám o sobě,“ upřesnil Jona Michiels, manažer inovací skupiny Van Roey, generálního dodavatele tohoto projektu.

Z podkladů PEFC International zpracovala Andrea Skřivánko

Foto: Metsä Group

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...