08
Lis

Města bez stromů a zeleně nemohou existovat

Na postu ředitele společnosti Ostravské městské lesy a zeleň, s.r.o., stojí Ing. Vladimír Blahuta od roku 2008. Patnáct let práce celého kolektivu pod jeho vedením oceňuje především veřejnost, protože Ostravské městské lesy jsou z pohledu péče o lesní majetek výjimečné.  

„Daleko více než přímo hospodaření v lese nás vytěžují projekty související s mimoprodukčními funkcemi lesa, zejména s funkcí rekreační. Velkou kapitolou je údržba veřejné zeleně na pozemcích ve vlastnictví statutárního města Ostravy a jednotlivých městských obvodů. Dále provozujeme pilnici a stolárnu ve Staré Bělé. Seznam našich činností je dlouhý,“ říká Vladimír Blahuta.

Než se blíže podíváme na Bělský les, který je srdcem Ostravských městských lesů, pojďme si připomenout některé významné projekty v rámci města. Které byste jmenoval jako nejzásadnější?

Jsou jich desítky, takže je to opravdu těžké. Stojíme například za vzhledem Sokolské třídy, parkem U Káňů, revitalizací ulice Hvězdná, vybudovali jsme Oherův běžecký okruh v Porubském lese, velmi pozitivní zpětnou vazbu máme na úpravu řeky Ostravice, úpravu areálu bývalého koupaliště Radvanice, několik etap mají práce na Masarykově náměstí a dalo by se dlouho pokračovat. Velkou výhodou je přitom naše zmíněná stolárna ve Staré Bělé, protože veškerou dřevařskou výrobu, jako jsou lavičky, chodníky, prolézačky a další, zvládáme sami.

Nepochybně se shodneme na důležitosti zeleně ve městech.

Zeleň město ochlazuje, na to jsou vědecké studie. Jsem upřímně rád, že ačkoli se vedení města za ta léta samozřejmě měnilo, vždy tady zůstala vůle nejen udržet, ale dál rozšiřovat procento zelených ploch ve městě a okolí. Koncepční práce s městskou zelení je naprosto zásadní pro to, abychom se dokázali vyrovnat s dopady klimatické změny, mezi něž patří mimo jiné spalující horka. Jsem rád, že se to tedy daří. Představa Ostravy jako „černého“ města, ve kterém se nedá dýchat a na strom v něm nenarazíte, to je už opravdu přežitek. Lidé, kteří sem přijedou poprvé, jsou často upřímně překvapeni, kam jsme se posunuli.

Právě takové překvapení může čekat na návštěvníky městského obvodu Ostrava-jih, kde se nachází Bělský les. Celkem 160 ha v katastru Staré Bělé a Výškovic, doslova les mezi sídlišti.

Ano, to by se dalo označit možná i za raritu. Kolem paneláky a najednou jste v lese. Místní lidé si to nemohou vynachválit a dovedete si určitě představit, jak intenzivně je Bělský les využíván veřejností. My se snažíme neustále posouvat vpřed, nabízet nové možnosti vyžití a dál „Bělák“, jak se mu tady říká, zvelebovat. Rozsáhlých úprav máme za sebou opravdu hodně, a tak zmíním možná ty nejčerstvější. Pokračujeme v práci na projektech Cesta vody a Park nad rybníkem. Cestu vody jsme čerstvě otevřeli pro veřejnost v září, vznikly a dál vznikají nové povalové vyvýšené chodníky, trojice oválných plat a dva dřevěné mostky přes meandrující potok. Pod Kolibou vznikly Priessnitzovy lázně s hmatovým chodníkem s různými povrchy, postavili jsme sedmimetrovou dřevěnou sochu obra, u kapličky Panny Marie Lurdské upravujeme terén včetně koryta potoka, v okolí Malé studánky a lesní stezky pod školou vznikne amfiteátr, jehož realizace by měla být hotova v příštím roce. K Cestě vody patří i vlastní naučná trasa, poukazující na naprostou nezastupitelnou funkci lesa pro úspěšné hospodaření s vodou.

Edukace veřejnosti od malých po velké patří mezi významné činnosti Ostravských městských lesů. Jaký rozsah si máme představit?

V průběhu roku se jedná o stovky akcí v rámci lesní pedagogiky, kdy nepřicházejí zdaleka pouze školy, ale také další zájemci například z okruhu seniorských organizací atd. Ročně jsme zhruba na čísle 3 000 žáků základních škol, od roku 2002, kdy jsme s projektem začali, už jsme o lesu a jeho důležitosti mluvili s více než 50 000 dětmi. A protože tato aktivita narůstá a je o ni velký zájem, začalo nám být v současných prostorách těsno, a plánujeme stavbu nové lesní školy. Pro veřejnost také 20 let organizujeme oblíbený Festival dřeva, který je největší akcí svého druhu v Moravskoslezském kraji.

Majetek zblízka

Ostravské městské lesy hospodaří přírodě blízkým způsobem v revírech Ostrava-jih a Ostrava-sever. Společnost je držitelem certifikace PEFC TUH od samého vzniku českého systému certifikace lesů PEFC a od r. 2009 je taktéž držitelem PEFC C-o-C.

Děkuji za rozhovor, Jana Divišová, SVOL

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...