10
Kvě

Půjdeme stejnou cestou?

Dříve jsme si pod pojmem dřevostavba představovali chatu či rodinný dům. Tento trend se však posouvá a dynamicky mění. Kromě rodinných domů, které dnes v Čechách tvoří kolem 20 %, se dřevostavby prosazují do sektoru veřejných a komerčních objektů a bytových domů. V zahraničí dlouhodobě sledujeme rostoucí podíl výstavby dřevěných veřejných budov a bytových domů. Projektů v oblasti veřejných a průmyslových dřevostaveb je dosud v Česku poskrovnu, potenciál v sektoru komerčních budov je však velký. V příspěvku uvádíme inspirativní příklady z Česka i zahraničí, realizované společnostmi, které jsou dlouholetými držiteli certifikace PEFC.

První vlaštovky komerčních staveb u nás

Startující trend staveb na bázi dřeva potvrzují již realizované projekty, jako je první dřevěný Penny Market na Chrudimsku o rozloze 830 m2 nebo sídlo společnosti Kloboucká lesní, které díky své 18metrové výšce získalo titul doposud nejvyšší dřevostavby v České republice. V příštím roce plánuje společnost Skanska postavit v Praze první dřevěný čtyřpatrový dům s téměř 80 byty. V přípravě je už nyní celá řada dalších velmi zajímavých projektů vícepodlažních soukromých i veřejných staveb ze dřeva, které tomuto oboru přinesou významné posílení. Patří mezi ně i vítězný návrh českého pavilonu pro EXPO 2025 v Ósace, který bude mít převažující podíl dřeva ve své konstrukci.

Jedním z klíčových hráčů v tomto segmentu je česká společnost AGROP NOVA – lídr v oboru výroby křížově vrstveného dřeva (CLT) a producent uceleného stavebního systému z masivního dřeva NOVATOP. Společnost, která přes 30 let úspěšně konkuruje velkým evropským hráčům, je jedním z nejmodernějších výrobců velkoplošných vícevrstvých desek a CLT v Evropě, nově i dřevěných akustických panelů.

„Výstavba v oblasti veřejných a průmyslových dřevostaveb v Česku je zatím v začátcích. V zahraničí jsou dřevěné kancelářské budovy, školy, školky, nemocnice, logistická centra, a dokonce i výrobní haly běžné. Přestože u nás už pár větších dřevostaveb stojí – komunitní centra, školky, penziony – jsme stále na začátku,“ uvedl Jiří Oslizlo, předseda představenstva AGROP NOVA, a doplnil: „V zahraničí se potkáváme už i s výraznou podporou ze strany státu. Ve Švýcarsku například každá státní zakázka na výstavbu budovy musí být ze dřeva, nebo alespoň s velkým podílem tohoto materiálu. V Čechách však dlouhodobě narážíme na problematiku požáru. Naše strnulá legislativa neumožňuje individuální přístup u jednotlivých objektů. V zahraničí se to řeší doložením výpočtů celé konstrukce. Kde je vůle, je i cesta,“ dodal Jiří Oslizlo a doplnil: „Aktuálně díky bohatým zkušenostem a podpoře celé řady expertů intenzivně pracujeme na projektu naší výrobní dřevěné haly.“

***************************************************************************************************************

Stavby z PEFC certifikovaného materiálu

Dřevo s certifikací PEFC, ať už se jedná o masivní dřevo nebo materiál na bázi dřeva, pochází z lesa s certifikátem PEFC – lesa obhospodařovaného udržitelným způsobem v souladu s přísnými mezinárodními požadavky. Certifikace nejen prokazuje, že dřevo používané ve stavebnictví pochází z udržitelných zdrojů, ale že bylo učiněno pozitivní rozhodnutí navrhnout a postavit objekt s ohledem na budoucnost zdravých lesů.

***************************************************************************************************************

Radnice a vlakové nádraží Växjö, Švédsko

Univerzitní město Växjö je domovem jedné z největších dřevěných budov ve Švédsku, která využívá 100% dřevo s certifikací PEFC. Ikonické nové nádraží a veřejná budova získaly cenu „Highly Commended“ za nejlepší využití certifikovaného dřeva za rok 2022, kterou podporuje PEFC.

Växjö bylo jmenováno „Nejzelenějším městem v Evropě“ kvůli svému dlouhodobému závazku k nízkouhlíkové výstavbě. V souladu s dlouhodobým místním přístupem k zelenějším budovám přijal projekt udržitelný přístup již od počáteční fáze plánování. Dřevo pro stavbu sedmipodlažní budovy dodala společnost Binderholz v objemu 1 100 m3 certifikovaného PEFC lepeného lamelového dřeva a 3 100 m3 PEFC certifikovaného CLT. Hrubá plocha objektu je téměř 17 000 m2. Interiér má mnoho viditelných dřevěných prvků včetně zavěšených stropů, obkladů stěn, podlah a schodů. Budova bude také těžit z 577 m2 solárních panelů instalovaných na střeše, které poskytují obnovitelné zdroje energie.

„Jako architekti věříme, že budovy a města ukazují druh společnosti, ve které chceme žít, a nádraží Växjö a radnice jsou toho dobrým příkladem,“ řekl Niklas Kummer ze společnosti Sweco, architekt zodpovědný za projekt, a doplnil: „Město Växjö se vyznačuje především svou jedinečnou polohou v lese, a proto má nádraží a radnice Växjö kořeny v místní tradici. Jsme vděční, že jsme se tohoto projektu mohli zúčastnit, věříme, že dřevostavby jsou budoucností.“

Berlin – kancelářská budova budoucnosti

Berlín je domovem největšího německého modulárního dřevo-hybridního stavebního projektu a také jednoho z největších v Evropě. Nový sedmipatrový kancelářský komplex EDGE Suedkreuz Berlin nastavuje nové standardy v udržitelné výstavbě. Rozhodnutí vybrat si dřevo bylo nedílnou součástí k dosažení ambiciózních cílů v oblasti životního prostředí a udržitelnosti, které si klient stanovil.

Komplex se skládá ze dvou spojených budov s celkovou podlahovou plochou 32 000 m2. Na nosné prvky, stropní trámy, stěny a okna bylo použito celkem 3 350 m3 smrku s certifikací PEFC. V každé části budovy – od podpěr, trámů, oken a dveří až po obložení a zábradlí – je vidět dřevo, které dodává přirozený, jasný pocit a vnáší přírodu do jednotlivých prostor. Kombinace dřeva a betonu v hybridním přístupu ušetřila až 80 % CO2 na m2 podlahové plochy.

„Při výstavbě budov byl kladen důraz na co největší snížení hmotnosti a tím i CO2 stopy při současném spojení estetiky budovy s etickým přístupem k přírodě. Prefabrikace stavebních prvků a jejich možné opakované použití zajišťuje udržitelný stavební systém, který umožňuje vytvářet působivé prostory a pracovní prostředí orientované na budoucnost,“ uvedl Sergej Tchoban z TCHOBAN VOSS Architekten.

EDGE Suedkreuz Berlin se dostal do užšího výběru ceny za nejlepší využití certifikovaného dřeva za rok 2022, kterou podporuje PEFC a která byla předána na World Architecture Festival.

Z podkladů PEFC Int., Andrea Skřivánková

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...